Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

NIEDZIELA XXIV PO PIĘĆDZIESIĄTNICY.

22 listopada 2020

Ton 7. Ap. ap. Filemona i Archipa, i męcz. równej apostołom Apii (I). Męcz. Prokopa, lektora (303). Męcz. Kikilii (Cecylii) i męcz. Waleriana, Tewurtia i Maksyma (ok. 230). Św. Michała, księcia Tweru (1318). Św. Jaropełka, księcia Włodzimiersko-Wołyńskiego (1086). Św. Agawy Izmaelczyka (V).

Jutrz.: Ew. 2: Mk 70 (16, 1-8). Lit.: Ap. 221 (Ef 2, 14-22) i Ew. Łk 66 (12, 16-21; – niedzieli 26-ej).

10 00 – Św. Liturgia w Cerkwi Przemienienia Pańskiego.

FILEMON, ARCHIP, apostołowie (Apostoł Filimon i Archipp), 19 lutego/4(3*) marca, 22 listopada/5 grudnia, 4/17 stycznia (Sobór siedemdziesięciu apostołów).

Święci apostołowie Archip i Filemon należeli do grona siedemdziesięciu apostołów. Byli także uczniami i pomocnikami apostoła Pawła. W liście do Filemona, apostoł Paweł nazywa świętego Archipa współbojownikiem (Flm 1,2).

Apostoł Archip był biskupem miasta Kolosów we Frygii. Zaś apostoł Filemon był znamienitym mieszkańcem tegoż miasta. Jego dom służył chrześcijanom za miejsce wspólnej modlitwy. Apostoł Paweł, podczas jednej ze swoich podróży, ustanowił go biskupem. Święty Filemon obchodził miasta frygijskie, zwiastując Dobrą Nowinę. Święta Appia, jego żona, przyjmowała w swoim domu wędrowców i chorych, z miłością im usługując. Była wierną pomocnicą męża w głoszeniu Słowa Bożego.

W okresie prześladowań chrześcijan, w czasie rządów cesarza Nerona (54-68 r.), święci apostołowie Archip, Filemon i równa apostołom Appia zostali uwięzieni za głoszenie wiary w Chrystusa. Po torturach, św.św. Filemona i Appię zakopano po pas w ziemi i ukamienowano. Apostoł Archip został zarżnięty nożami.

*w latach przestępnych, gdy luty ma 29 dni

opr. Piotr Makal

Szczegóły

Data:
22 listopada 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *