Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Niedziela XXI po Pięćdziesiątnicy.

1 listopada 2020

Niedziela XXI po Pięćdziesiątnicy. Ton 4. Św. św. darmo leczących Kosmy i Damiana, i ich matki św. Teodotii z Małej Azji (III). Męcz. Cezarego i Dasjusza (VII). Św. św. męcz. Jana, biskupa, i Jakuba, kapłana z Persji (ok. 345).
Jutrz.: Ew. 10: J 66 (21, 1-14). Lit.: Ap. 203 (Gal 2, 16-20) i Ew. Łk 38 (8, 26-39; niedzieli 23-ciej).
10 00 – Św. Liturgia w Cerkwi Przemienienia Pańskiego.
 
 

KOSMA ARABSKI, cudotwórca, męczennik (Swiatyj muczenik biessrebrenik i czudotworec Kosma), 17/30 października.

Święci męczennicy Kosma i Damian byli lekarzami w Cylicji (pd-wsch Azja Mniejsza). (Prawdopodobnie region ten był także nazywany Arabią, stąd i przydomek świętych.) Święci chodzili po miastach i wsiach głosząc Ewangelię i uzdrawiając chorych. Bracia nie brali żadnej zapłaty za pomoc (por. Mt 10,8).

Za panowania cesarzy Dioklecjana (284-305) i Maksymiana (285-310) zostali wtrąceni do więzienia i postawieni przed sądem zarządcy prowincji. Ponieważ nie chcieli wyrzec się Chrystusa, zostali pobici, związani i wrzuceni do morza. Jednak anioł Pański wyprowadził ich całych z głębin na brzeg. Widząc to, poganie ścieli świętych mieczem.

Wraz z nimi zostali zamęczeni ich bracia: Leoncjusz, Antym i Eutropiusz.

Prawosławna hagiografia zna jeszcze dwie pary uznanych za świętych rodzonych braci o imieniu Kosma i Damian, którzy żyli w tym samym stuleciu: Kosma i Damian (Biessrebreniki Kosma i Damian Azijskije), 1/14 listopada oraz Kosma i Damian Rzymscy (Muczeniki i biessrebreniki Kosma i Damian Rimskije), 1/14 lipca.

Imię Kosma pochodzi od greckiego słowa kosmeo – „porządkuję” (lub kosmos – „porządek; wszechświat”).

opr. Piotr Makal

Szczegóły

Data:
1 listopada 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *